Přejít na obsah

Registrace sester: otázky a odpovědi - 1. část

zpět
29.7.2008

Čím je podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry? Jakou šanci na registraci mají sestry bez odpracovaných roků u lůžka? Stačí pro registraci zdravotní sestře 40 kreditů za bakalářské studium nebo musí splněovat ještě určitou nástupní praxi? Na dotazy čtenářů ZDN.cz ohledně registrace zdravotníků odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu. Další část otázek a odpovědí čtěte na webu zítra...

Čím je podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry? Jakou šanci na registraci mají sestry bez odpracovaných roků u lůžka? Stačí pro registraci zdravotní sestře 40 kreditů za bakalářské studium nebo musí splněovat ještě určitou nástupní praxi? Na dotazy čtenářů ZDN.cz ohledně registrace zdravotníků odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstkyně úseku regulace nelékařských povolání a výzkumu.

Užívání titulu DiS

Čím je, prosím, podmíněno používání titulu DiS pro zdravotní sestry. Je zohledněna praxe v oboru, specializační vzdělávání, nebo jde jen o vysokoškolské studium?

V roce 1994 přiznalo MŠMT absolventům vyššího odborného studia právo používat za svým příjmením označení podle druhu završeného studia: diplomovaný specialista, diplomovaný technik, diplomovaný ekonom, diplomovaný fyzioterapeut, diplomovaný ergoterapeut, diplomovaný správní specialista, diplomovaný informační specialista, diplomovaný sociální pedagog. (V roce 1996 přibyl diplomovaný sociální pracovník.) Kromě titulu diplomovaný specialista se tato označení neměla zkracovat.

V roce 1998 stanovilo MŠMT sjednocení těchto označení a na diplomech se má uvádět diplomovaný specialista v oboru. Pokud jde o zkratku uváděnou se jménem: „Zkrácená podoba označení absolventů vyšší odborné školy pro všechny obory je „DiS.“ a uvádí se vždy za jménem absolventa.“

Registrace zdravotních sester

Dobrý den, jsem vystudovaná zdravotní sestra všeobecného směru. Bohužel nemám odpracována povinná léta u lůžka, a tím pádem nemám povinnou registraci. Chci se zeptat, zda mám šanci nějakým způsobem registraci získat. Například absolvováním nějakého kurzu či školení?

Všeobecná sestra, která získala odbornou způsobilost absolvováním SZŠ může získat osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání, z toho min. 1 rok z období posledních 6 let a prokázání 40 kreditů z účasti na celoživotním vzdělávání. Kredity a praxi z posledních 6 let lze nahradit zkouškou, kterou se ověřuje způsobilost k výkonu příslušného povolání bez odborného dohledu. Výkon povolání všeobecné sestry se nevztahuje pouze na výkon povolání u lůžka. Činnosti všeobecné sestry jsou uvedeny ve vyhlášce č. 424/2004 Sb.

Absolventky kvalifikačního studia na VŠ a VZŠ se mohou registrovat do 18 měsíců od ukončení bez nutnosti doložení praxe a kreditů.

Prokázání 3 let výkonu povolání se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly VŠ studium ošetřovatelského zaměření nebo které získaly specializovanou způsobilost podle § 96 odst. 3 zákona č. 96/2004 Sb.

Registrace sestry u stomatologa

Prosím o radu ohledně registrace. Vystudovala jsem gymnázium a nyní jsem ukončila bakalářské studium obor Všeobecná sestra. Kdybych se chtěla zaregistrovat, stačí mi na to 40 kreditů, které mám za bc.studium nebo musím splňovat ještě nějakou nástupní praxi? Dále řeším problém, jestli se vůbec mám registrovat, když nastupuji jako sestra do ordinace stomatologa, který registraci nevyžaduje, nevím ale, jestli jednou v budoucnu nebudu chtít pracovat jinde, aby mi ty kredity nepropadly..Co byste mi poradili?

Pokud jste absolvovala akreditovaný kvalifikační Bc. studijní obor všeobecná sestra, můžete získat do 18 měsíců od ukončení osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu bez nutnosti prokázání nástupní praxe a kreditů. Po 18 měsících je podmínkou k získání osvědčení doložení min. 1 roku výkonu povolání a 40 kreditů z účasti na celoživotním vzdělávání Registrace není povinná a záleží na vás, zda chcete pracovat bez odborného dohledu nebo pouze pod odborným dohledem. Pokud Vás zaměstnavatel – stomatolog pověří činnostmi, které jsou ve vyhlášce č. 424/2004 Sb., vymezeny pro práci všeobecné sestry bez odborného dohledu, bude nutné získat osvědčení k výkonu těchto činností.

Další část otázek a odpovědí čtěte na webu zítra.

(ivb), www.ZDN.cz

Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.ZDN.cz

Komentovat článek: Registrace sester: otázky a odpovědi - 1. část

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Registrace sester: otázky a odpovědi - 1. část

Komentáře

dalších 195 komentářů
Chalupníčková registrovat se?  | 4. 12. 2015 08:29

Jsem sestra s 26letou praxí u lůžka a v současnosti 4letou praxí u praktického lékaře. V roce 2016 mi bude 60 let a chtěla bych pracovat co nejdéle, registraci však dosud nemám. Jak mám tedy postupovat? Děkuji za odpověď.

Voborsky Miroslav Registrace  | 10. 09. 2015 17:43

Dobry den , Vystudoval jsem SZS po te pracoval jako vyjezdova sestra na zachranne sluzbe 2,5 roku. po te jako anesteziologicka sestra jeden rok. v roce 2002 jsem odcestoval do Irska kde zpracuji jako zdravotnicky asistent/osterovatel na ARO oddeleni. Registrace mi tudis propadla V CR. Jak by to bylo s mym pripadnym zapracovanim a ziskanim registrace v Ceske Republice ? Dekuji za odpoved

Sedláčková Monika Pomoc k získání registrace.  | 31. 08. 2015 10:58

Dobrý den,jsem zdravotní sestra od roku 1995 a mám odpracováno 8.let u lůžka.Chtěla bych získat registraci nutnou k práci bez odborného dohledu,jen nevím jak na to!Prosím o pomoc k postupu,jak získat tuto registraci.Děkuji za odpověď.Sedláčková

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné

Medical Services

Komplexní edukační servis ve zdravotnictví

více informací

NOVÝ E-SHOP s medicínskou literaturou